Våldtäkterna ökar i östra Kongo

2009-05-26

PRESSMEDDELANDE
Våldtäkterna ökar i östra Kongo som en direkt följd av den kongolesiska militärens strategi att driva hutumilisen ur landet. MONUC, världens största fredsbevarande styrka, finns på plats och stöder operationen trots vetskap om att den kommer att leda till fler övergrepp mot civilbefolkningen.

Många aktörer som Kvinna till Kvinna talade med under vår nyligen avslutade resa till Sydkivu väntar med stor oro på att andra delen av operationen, kallad Kimia II, ska sjösättas. Doktor Denis Mukwege, chefsläkare vid Panzisjukhuset i Bukavo*, varnar för det eskalerande våldet. Sedan mars i år har sjukhuset sett en ökning av antalet grova våldtäkter. Även FN varnar för den humanitära situationen och att antalet våldtäkter stiger.

- Mindre än ett år efter att FN:s säkerhetsråd antog resolution 1820 ges grönt ljus åt en operation som bevisligen leder till en ökning av det sexualiserade våldet mot kvinnorna samt antalet plundringar, utpressningar och mordbränder mot civilbefolkningen i stort. Resolution 1820 framhåller att sexualiserat våld utgör ett hot mot internationell fred och säkerhet och kan konstituera krigsbrott och brott mot mänskligheten. Har världen inte lärt sig av Rwanda 1994 och Srebrenica 1995 där FN trupper maktlösa tvingades titta på medan civila massakrerades? säger Lena Ag generalsekreterare Kvinna till Kvinna.

Sedan 1996 har fem miljoner människor dödats som en följd av konflikten och tiotusentals kvinnor och barn har våldtagits med stor brutalitet.

Sverige framhåller ofta sitt långa engagemang för en fredlig utveckling i DR Kongo och stöder bland annat MONUC med personal. Nyligen antog regeringen en ny strategi för utvecklingssamarbetet med DR Kongo vilken lägger tonvikt på att förebygga och stoppa det sexualiserade våldet samt att stärka kvinnors rättigheter.

- Som blivande EU-ordförande har Sverige ett särskilt ansvar att ta politiska initiativ och mobilisera extraordinära åtgärder bland EU:s och FN:s medlemsländer för att stoppa våldet i detta akuta läge, säger Lena Ag.